Ilustračný obrázok
Jednoduchou možnosťou ako vytvoriť cesty v záhrade je pokládka nášľapných kameňov, ktoré pôsobia veľmi esteticky, nehodia sa ale všade. Využijete ich hlavne pre doplnkové cesty. Na mieste budúcich šľapákov, odstráňte trávu, podsypte kameň štrkom a položte ho.
Záhradné chodníčky a cestičky by mali kopírovať trasy, po ktorých sa na záhrade prirodzene pohybujete. Pri plánovaní teda nie je vhodné hľadať príliš originálne riešenie, ale je potrebné myslieť viac prakticky. Ak zakladáte novú záhradu, cestičky si naplánujte a vonku označte ich priebeh, ale doprajte si tiež trošku času, aby ste zistili, či vám vytýčené trasy pre hladký pohyb naozaj vyhovujú. Pri skôr založených záhradách zlú polohu cestičiek často prezradia vyšliapané skratky. Ak vám existujúce rozvrhnutie záhradných cestičiek nevyhovuje, nebojte sa ich zmeniť. Šírku cesty zvoľte podľa jej účelu, pre jednu osobu minimálne 60 cm, pre cesty s väčšou prevádzkou aspoň 120 cm.
Nášľapné kamene z mramoru
Medzi vhodné materiály pre záhradné cestičky patrí tiež štrk, po ktorom sa ale nechodí príliš pohodlne. Je nutné ho preto ohraničiť, aby sa nerozsypával do okolia. Je vhodný skôr na menšie plochy a kratšie vzdialenosti.
Novo položený kameň, ktorý je čistý a suchý, je vhodné ošetriť impregnáciou. Odporúčame moderné prostriedky, vhodné sú na ošetrenie savého prírodného kameňa, ako sú pieskovec, mramor, žula a travertín. Odpudzujú nečistoty a zamedzujú rastu machov a plesní, takže prírodná kamenná dlažba alebo nášľapné kamene vydržia v záhrade dlho krásne.