Kameň je originálny prvok, ale má aj rýdzo praktické úlohy. Použitie kameňa je možné na cestičky, mostíky, ako kamenný obklad fasády, na terasy, stavbu záhradného krbu, letnej kuchyne aj na odpočívadlá.
Patrí k rastlinám i vode, a tak nás v záhrade neprekvapia kamenné fontánky, chrliče, pieskovcové lucerničky, známe z japonských záhrad. Kameň je neoceniteľný materiál, ale platí jedna zásada: na záhrade musí pôsobiť tak, ako keby v nej bol od nepamäti.
Pri vytváraní novej záhrady, ale aj renovácii existujúcej určite siahneme po kamennom prvku. Možností máme veľa, ale vždy pamätajme na pravidlo, že v jednoduchosti je krása.
Zvoľme druh, ktorý do daného prostredia patrí, a vyvarujte sa vyumelkovanosťou. Kombinujte najviac dva druhy kameňa a sledujme, ako k sebe ladia ich tvar, veľkosť a farba. Dôležitý je pritom štýl záhrady aj samotného domu.
Mestské záhrady pri modernom dome vyžadujú citlivejší prístup, aby nepôsobili "falošne". Volíme radšej neutrálne pieskové odtiene, ktoré sa v prírode vyskytujú, a vylúčime neprirodzene snehobielu, krištáľovo ružovou apod (nie je od veci navštíviť najbližšej lom a zistiť, aká hornina sa tam ťaží).
Kým sa vyberieme do záhradníctva, vytvoríme si plánik a jasne určíme počet, výšku, tvar, zafarbenie a rozloženie jednotlivých kameňov na záhrade. Obvykle volíme jeden veľký ako dominantný, ostatné sú potom na záhrade akoby mimochodom. U solitéra sa môžeme rozhodnúť, či ho položíme či postavíme (čiastočne zakopeme do zeme). Ako stanovište volíme miesto, kde neprekáža, ale je na neho vidieť z čo najviac strán.
Kamenné prvky sú veľmi obľúbené najmä na skalky, k trvalkám a ihličnanom, kde popri zelených ihlíc vyniknú aj v rozfúkanom novembri.
Malé kamienky poslúžia ako štrk okolo domu, zaoblené okruhliaky z riečnej vody na stavbu suchého potoka, z lomového kameňa sú šlapáky, spevnené cesty alebo poslúži k rôznorodým terénnym úpravám svahov.
Krásne sú aj suché múriky, ktoré vnesú do záhrady výškové rozdiely a priestor opticky rozdelí: stačí ich osádzať trvalkami. Praktické a originálne sú aj kamenné pohľadové plochy tzv gabiony. Ide o ohradenie pozemku, ktoré sú tvorené drôtenými košmi, v ktorých sú vyskladané kamene. Slúžia ako pohľadová a zvuková clona, v kombinácii so zelenými plazivkami pôsobia prirodzene.