Jednotlivé kamenné prvky môžu byť buď charakteristickým znakom záhrady či domu, alebo ich môžu v určitých detailoch len dotvárať a zvýrazňovať.
Kamenné dlažby, obklady, fasády, sokle, schody, múriky či strechy, ale aj solitéry či skalky sú synonymom atraktívneho vzhľadu, odolnosti, stability a dlhovekosti. Rozmanitosť a šírka kameňov otvára neobmedzený priestor pre fantáziu.
V našich záhradách sa objavuje hlavne prírodné lámaný (štiepaný) kameň nepravidelných tvarov, ako je pieskovec, andezit dlažba, vápenec, kvarcit či bridlica, ktoré sa používajú na spevnené plochy, cesty, terasy, schody, oplotenie aj na zvislé obklady. Na skalky sa využíva napr. mramor, bridlica, alebo travertín.
Kameň najčastejšie využívame na dlažby, obklady, záhradné dekorácie, či rôzne typy muriva - suché múriky, oporné múry, ale aj ako prvky drobnej záhradnej architektúry u jazierok, potôčikov, fontán a bazénov.
V záhradnej architektúre nie sú iné prvky, ktoré by mali tak všestranné využitie ako kamene do záhrady - v okrasných záhradách sú obľúbené okruhliaky, štrky, kamenná drť rôznych farieb a frakcií na obsypové a iné dekorácie.
Záhradkári v skalke ocenia travertíny, ktoré držia vlhkosť a do ktorých sa rastliny sadia priamo. Pýchou každého záhradkára sú solitérne kamene či balvany, ktoré bývajú dominantou záhrady. Taký kameň v záhrade nám poskytne dostatok priestoru pre relaxáciu, meditáciu a načerpanie nových síl.
Kameň je tiež neoddeliteľnou súčasťou suchých múrikov, rámov záhonov, ciest, jazierok a potokov. Pre tento účel vyberáme druh kameňa citlivo, vzhľadom na okolie.
Z kameňov vložených do betónu vytvoríme podmurovku na ploty, oporné múriky. Môžeme postaviť originálny kamenný krb doplnený múrikom alebo príjemným posedením. Na stavbu múrikov sa hodí skoro každý kameň, napr. žula, vápenec, bridlica či pieskovec.