Obľúbeným spôsobom využitia kameňa vo vonkajších priestoroch je jeho aplikácia ako prevetrávaného fasádneho obkladu, ktorého finálnu podobu určuje ako druh kameňa, tak spôsob jeho povrchového opracovania.
Fasádny obklad sa upevňuje na kotvy umiestnené na dostatočne únosnú a stabilnú konštrukciu. Vznikne vzduchová medzera, do ktorej sa vkladá tepelná izolácia. Fasáda tohto typu je vysoko dekoratívna a predovšetkým trvanlivá, je však nadmieru dôležité zabezpečiť jej odbornú montáž.
Čo sa vstupu do domu či záhrady týka, kameň sa tu uplatní napríklad pri tvorbe schodísk. Jednotlivé stupne môžu byť masívne kamenné (najčastejšie žulové či pieskovcové), ktoré sa kladú do maltového lôžka, alebo sú iba obložené prírodným kameňom. V druhom prípade je možné na nosnú konštrukciu schodiska opatrenú betónovým poterom aplikovať kamennú dlažbu hrúbky 20 - 50 milimetrov.
Pre menej zaťažované plochy, ale tiež na záhradné chodníky je vhodný pieskovec. Pieskovec je tvrdý a využitie nachádza hlavne v stavebníctve, ale tiež v záhradnej architektúre. Možno ho dokonca vyleštiť.
Vyššie nároky, ktoré na dlažbu kladú viac zaťažované priestory, uspokojí žula. Tú možno inštalovať dokonca aj na pojazdné plochy. Žula je pevná a dobre leštiteľná, používa sa napríklad na výrobu chodníkových obrubníkov, dlažobných kociek, schodov, aplikuje sa aj ako soklový kameň.
Čadič sa v prírode vyskytuje prevažne vo forme stĺpov s priemerom až 120 centimetrov, ktoré vznikali dlhodobým chladnutím vyvreliny pri lávovej činnosti. Používa sa ako ozdobný záhradný prvok či ako solitér. Čadič disponuje navyše veľkou odolnosťou voči kyselinám a pre jeho schopnosť niesť aj vysoké zaťaženie je využívaný aj ako dlažba.