Podľa čoho vyberať prírodný kameň

Až budete mať vybraný druh prírodného kameňa podľa jeho konkrétneho použitia a cenovej hladiny (je daná aj pôvodom kameňa, hrúbkou a spôsobom spracovania), zostáva vybrať odtieň.

Farbu a štruktúru kameňa treba opticky hodnotiť vonku - na dennom svetle, nie v miestnosti, hoci by bola akokoľvek dobre osvetlená. Ďalej je dobré kameň ohmatať, avšak to všetko za vás urobí kamenár, stačí byť pri tom a nechať si poradiť...

Žula

Žula je klasikou medzi kameňmi. Je tvrdá, mechanicky odolná, s nízkou nasiakavosťou a spoľahlivo obstojí aj tam, kde musí odolávať drsnejším podmienkam. Používa sa na parapety, dlažby alebo na schodisko. Prírodný kameň sa uplatní tiež v interiéri napr. ako dlažba alebo kuchynská doska, ktorá vydrží väčšiu záťaž. 

Mramor

Pri tomto type kameňa musíme počítať s väčšou nasiakavosťou. Nie je tak tvrdý ako žula a je rozmanitejší. Má peknú kresbu, ktorú tvoria rôzne prímesi. Vzniká nepravidelné žilkovanie - mramorovanie, ktoré býva napodobňované u mnohých iných materiálov. Mramor sa vyskytuje aj v jasných farbách napr. bielej, ružovej, zelenej. Využívame ho v menej exponovaných miestach interiéru. Pre vonkajšie použitie sa tento druh kameňa príliš neodporúča.

Pieskovec

Tento prírodný kameň sa zo stavebníctva rozšíril aj do oblasti umenia a realizácie interiéru. Môže byť vkusnou okrasou domu v podobe obkladov alebo schodiska. Pieskovec je v porovnaní s inými kameňmi veľmi ľahko opracovateľný a dovoľuje vytvárať aj zaujímavé detaily. Jeho farba ponúka rôzne variácie od šedej cez žltú až k červenej.

Napríklad na dlažby do kuchyneterasové dlažby je pre zmenu vhodná bridlica a kvarcit. Bridlica a kvarcit sa používajú vonku aj v interiéri - tam dokonca aj v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Lícnu stranu kameňa si určuje zákazník podľa toho, ktorá sa mu javí farebne zaujímavejšia. 

Prírodný kameň je potrebné ošetrovať už vopred a to niektorým z mnohých druhov impregnácií. Tak sa na povrchu vytvorí tenký film, ktorý ani nezbadáme. Impregnácia sa vždy nanáša na kameň suchý a vyčistený.

Pri kamenných dlažbách poskytne konzervačná vrstva dostatočnú ochranu pred mastnotou a vytečenými tekutinami. Pri bežnom čistení je vhodný bežný saponát, v žiadnom prípade prípravok na likvidáciu vodného kameňa.